Saturday 12 October
Time CHAMBER HALL CLUB B CLUB C CLUB D CLUB E CLUB H NORTH HALL SOUTH HALL 3AB SOUTH HALL 3C TERRACE 2B
08:00
08:00-18:00
Added to your list of favorites
Deleted from your list of favorites

PC07
Emergency Medicine Core Competences
Saturday October 12th: 08:00-18:00 & Sunday October 13th: 08:00-12:00

Emergency Medicine Core Competences
Saturday October 12th: 08:00-18:00 & Sunday October 13th: 08:00-12:00

Pre-Course Directors: Eric DRYVER (Consultant) (Lund, SWEDEN), Gregor PROSEN (EM Consultant) (MARIBOR, SLOVENIA)
Speakers: Veronique BRABERS (Emergency Physician) (Mol, BELGIUM), Brian DE LANGE (Resident) (Utrecht, THE NETHERLANDS), Dr Adam GROVES (Doctor) (Edinburgh, UK), Caroline HÅRD AF SEGERSTAD (Senior consultant) (Ystad, SWEDEN), Dr Harri PIKKARAINEN (Chief Physician) (Lahti, FINLAND), Nikolas SBYRAKIS (Specialty doctor) (Brighton, UK)

08:00-18:00
Added to your list of favorites
Deleted from your list of favorites

PC06
SafeER PSA - Procedural sedation and analgesia for Emergency
Saturday October 12th: 08:00-18:00

SafeER PSA - Procedural sedation and analgesia for Emergency
Saturday October 12th: 08:00-18:00

Pre-Course Director: Christian HERINGHAUS (Emergency Physician) (Leiden, THE NETHERLANDS)
Speakers: Linda BEL (Emergency physician) (Netherlands, THE NETHERLANDS), Yannick GROUTARS (Den Haag, THE NETHERLANDS), Harald HENNIG (Emergency Physician) (Leiden, THE NETHERLANDS), Dr Ruth SNEEP (Senior Clinical Fellow) (London, UK), Rebekka VEUGELERS (Emergency Physician) (Goes, THE NETHERLANDS), Egon ZWETS (Emergency Physician) (Rhoon, THE NETHERLANDS)

08:30
08:30-17:30
Added to your list of favorites
Deleted from your list of favorites

PC09
Advanced Paediatric Emergency Care (APEC)
Saturday October 12th: 08:30-17:30 & Sunday October 13th: 09:00-12:30

Advanced Paediatric Emergency Care (APEC)
Saturday October 12th: 08:30-17:30 & Sunday October 13th: 09:00-12:30

Pre-Course Director: Pr Said HACHIMI IDRISSI (head clinic) (Ghent, BELGIUM)
Speakers: Dr Rodrick BABAKHANLOU (M.D. M.Sc.) (Edinburgh, UK), Dr Tom BEATTIE (Senior lecturer) (Edinburgh, UK), Javier BENITO FERNANDEZ (DIRECTOR) (BILBAO, SPAIN), Dr Roberto VELASCO (Pediatrician) (Laguna de Duero, SPAIN), Pr Yehezkel WAISMAN (Director, Dept. of Emergency Medicine) (Petach-Tikva, ISRAEL), David WALKER (Speaker) (New York, NY, USA)

08:30-18:00
Added to your list of favorites
Deleted from your list of favorites

PC03
EUSEM leadership course in cooperation with IEDLI and RCEM
Saturday October 12th: 08:30-18:00

EUSEM leadership course in cooperation with IEDLI and RCEM
Saturday October 12th: 08:30-18:00

Speakers: Raed ARAFAT (ROMANIA), Luis GARCIA-CASTRILLO (ED director) (AARTSELAAR, BELGIUM), Dr John HEYWORTH (Consultant) (Southampton, UK), Dr Ian HIGGINSON (Emergency Physician) (Plymouth, UK), Luis LOBON (IEDLI Course Director) (Boston, USA), Robert LEACH (Head of Dept.) (BRUXELLES, BELGIUM), Riccardo LETO (Chief of ED) (Overpelt, BELGIUM), Roberta PETRINO (Head of department) (Italie, ITALY)

09:00
09:00-17:00
Added to your list of favorites
Deleted from your list of favorites

PC05
Ultrasound Beginner & Advanced
Saturday October 12th: 09:00-17:00 & Sunday October 13th: 08:15-12:30

Ultrasound Beginner & Advanced
Saturday October 12th: 09:00-17:00 & Sunday October 13th: 08:15-12:30

Animators: Andrew FRIED (Portland, USA), Kavita GHANDI, Dr Kasia HAMPTON (Emergency Department Medical Director) (USA/Poland, USA), Beatrice HOFFMANN (USA), Dr Laila HUSSEIN (Specialist Emergency Medicine) (AbuDhabi, UNITED ARAB EMIRATES), Dr Nicolas LIM (Intensive Care Fellow) (Dublin, IRELAND), David MACKENZIE (co-Director of Emergency Ultrasound) (Portland, USA), Pr Joseph OSTERWALDER (Head of Hospital) (St. Gallen, SWITZERLAND), Arthur ROSENDAAL (Emergency Physician) (Rotterdam, THE NETHERLANDS), Tomas VILLEN (Attending Physician) (Madrid, SPAIN), Peter WEIMERSHEIMER, Dr Chris YAP (Consultant) (Sheffield, UK)
Pre-Course Directors: James CONNOLLY (Consultant) (Newcastle-Upon-Tyne, UK), Michael LAMBERT (Burr Ridge, USA), Dr Joseph WOOD (Ultrasound instructor) (Phoenix, Arizona, USA)
Speakers: Zeki ATESLI (BRIGHTON, UK), Eric CHIN (Residency Program Director) (San Antonio, USA), Peter CROFT (North Yarmouth, USA), Rip GANGAHAR (Consultant) (Oldham, UK), Hani HARIRI (Riyadh, SAUDI ARABIA), Arora MOHIT (Consultant Emergency Medicine) (Leeds, UK), Najib NASRALLAH (PHYSICIAN) (SHEFAMER, ISRAEL), Farooq PASHA (RIYADH, SAUDI ARABIA), Eftychia POLYZOGOPOULOU (ED DIRECTOR) (ATHENS, GREECE), Ruhina SAJID (Emergency Medicine Specialist) (Dubai, UNITED ARAB EMIRATES)

09:00-17:00
Added to your list of favorites
Deleted from your list of favorites

PC08
Young Investigators pre-course on Research
Saturday October 12th: 09:00-17:00

Young Investigators pre-course on Research
Saturday October 12th: 09:00-17:00

Pre-Course Director: Said LARIBI (PU-PH, chef de service) (Tours, FRANCE)
Speakers: Zerrin Defne DUNDAR (ASSOCIATE PROFESSOR) (KONYA, TURKEY), Luis GARCIA-CASTRILLO (ED director) (AARTSELAAR, BELGIUM), Mehmet Akif KARAMERCAN (Chair of EuSEM Research Committee) (ANKARA, TURKEY), Pr Martin MOECKEL (Head of Department, Professor) (Berlin, GERMANY), Pr Anna SLAGMAN (Senior Research Associate) (Berlin, GERMANY)

09:00-17:00
Added to your list of favorites
Deleted from your list of favorites

PC10
Non-Invasive Ventilation
Saturday October 12th: 09:00-17:00

Non-Invasive Ventilation
Saturday October 12th: 09:00-17:00

Pre-Course Director: Roberto COSENTINI (Head of Emergency Medicine) (BERGAMO, ITALY)
Speakers: Dr Rodolfo FERRARI (MD) (Bologna, ITALY), Paolo GROFF (Director) (Perugia, ITALY), Dr Abdo KHOURY (SENIOR ATTENDING) (Besançon, FRANCE), Roberta MARINO (Chief of Borgosesia Hospital ED) (Vercelli, ITALY), Patrick PLAISANCE (Head of Department) (Paris, FRANCE)

09:00-17:30
Added to your list of favorites
Deleted from your list of favorites

PC01
Simulation Master : Train the Trainers Precourse
Saturday October 12th: 09:00-17:30

Simulation Master : Train the Trainers Precourse
Saturday October 12th: 09:00-17:30

Pre-Course Director: Pier Luigi INGRASSIA (Novara, ITALY)
Speakers: Guillem BOUILLEAU (Responsable Urgences - SHCD) (Chinon, FRANCE), Dr Abdo KHOURY (SENIOR ATTENDING) (Besançon, FRANCE), Felix LORANG (Consultant) (Jena, GERMANY), Mohammed MOUHAOUI (TRAINEES/NURSES/PARAMEDICS) (CASABLANCA, MOROCCO), Youri YORDANOV (Médecin) (Paris, FRANCE)

09:00-18:00
Added to your list of favorites
Deleted from your list of favorites

PC04
Disaster Medicine
Saturday October 12th: 9:00 - 18:00 & Sunday October 13th: 8:30-13:00

Disaster Medicine
Saturday October 12th: 9:00 - 18:00 & Sunday October 13th: 8:30-13:00

Animators: Lien MESTDAGH (PHYSICIAN) (DENDERMONDE, BELGIUM), Philippe NOYNAERT (nurse) (DENDERMONDE, BELGIUM), Frederic VANEESBECK (Technician), Sabien VLEESCHOUWERS (trainee) (Brussel, BELGIUM)
Speakers: Dr Mick MOLLOY (Consultant in Emergency Medicine) (WEXFORD, IRELAND), Sofie PAUWELS (Consultant) (BRUSSEL, BELGIUM), Saskia VAN KEMSEKE (PharmD) (Brussels, BELGIUM)

09:00 - 18:00 Mass Casualty Incident Response Plan: Riceland Simulation Exercise. Massimo AZZARETTO (Associate Researcher) (Novara, ITALY), Luca RAGAZZONI (Scientific Coordinator) (Novara, ITALY), Pr Francesco DELLA CORTE (Speaker) (Novara, ITALY), Dr Jeffrey FRANC (Clinical Professor) (Edmonton, CANADA), Dr Eric WEINSTEIN (Disaster Medicine Researcher) (Summerville SC, USA), Matteo PAGANINI (Emergency Medicine Resident Physician) (Padova, ITALY), Evert VERHOEVEN (consultant) (Etterbeek, FRANCE)

09:00-18:00
Added to your list of favorites
Deleted from your list of favorites

PC02
Non-vital Trauma
Saturday October 12th: 09:00-18:00 & Sunday October 13th: 08:00-11:00

Non-vital Trauma
Saturday October 12th: 09:00-18:00 & Sunday October 13th: 08:00-11:00

17:00
17:30