Saturday 12 October
08:00

Saturday 12 October

Added to your list of favorites
Deleted from your list of favorites
PC07
08:00 - 18:00

Emergency Medicine Core Competences
Saturday October 12th: 08:00-18:00 & Sunday October 13th: 08:00-12:00

Pre-Course Directors: Eric DRYVER (Consultant) (Lund, Sweden), Gregor PROSEN (EM Consultant) (MARIBOR, Slovenia)
Speakers: Veronique BRABERS (Emergency Physician) (Mol, Belgium), Brian DE LANGE (Resident) (Utrecht, The Netherlands), Dr Adam GROVES (Doctor) (Edinburgh), Caroline HÅRD AF SEGERSTAD (Senior consultant) (Ystad, Sweden), Dr Harri PIKKARAINEN (Chief Physician) (Lahti, Finland), Nikolas SBYRAKIS (Specialty doctor) (Brighton, United Kingdom)

CLUB B

Saturday 12 October

Added to your list of favorites
Deleted from your list of favorites
PC06
08:00 - 18:00

SafeER PSA - Procedural sedation and analgesia for Emergency
Saturday October 12th: 08:00-18:00

Pre-Course Director: Christian HERINGHAUS (Emergency Physician) (Leiden, The Netherlands)
Speakers: Linda BEL (Emergency physician) (Netherlands, The Netherlands), Yannick GROUTARS (Den Haag, The Netherlands), Harald HENNIG (Emergency Physician) (Neumarkt i.d.OPf., Germany), Dr Ruth SNEEP (Senior Research & Clinical Fellow) (London), Rebekka VEUGELERS (Emergency Physician) (Goes, The Netherlands), Egon ZWETS (Emergency Physician) (Rhoon, The Netherlands)

CLUB H
08:30

Saturday 12 October

Added to your list of favorites
Deleted from your list of favorites
PC09
08:30 - 17:30

Advanced Paediatric Emergency Care (APEC)
Saturday October 12th: 08:30-17:30 & Sunday October 13th: 09:00-12:30

Pre-Course Director: Said HACHIMI IDRISSI (head clinic) (Ghent, Belgium)
Speakers: Dr Rodrick BABAKHANLOU (M.D. M.Sc.) (Edinburgh), Dr Thomas BEATTIE (Senior lecturer) (Edinburgh), Javier BENITO FERNANDEZ (DIRECTOR) (BILBAO, Spain), Naveen POONAI (Physician) (London, Canada), Dr Roberto VELASCO (Pediatrician) (Laguna de Duero, Spain), Pr Yehezkel WAISMAN (Director, Dept. of Emergency Medicine) (Petach-Tikva, Israel), David WALKER (Speaker) (New York, NY, USA)

CLUB D

Saturday 12 October

Added to your list of favorites
Deleted from your list of favorites
PC03
08:30 - 18:00

EUSEM leadership course in cooperation with IEDLI and RCEM
Saturday October 12th: 08:30-18:00

Speakers: Raed ARAFAT (Romania), Luis GARCIA-CASTRILLO (ED director) (ORUNA, Spain), Dr John HEYWORTH (Consultant) (Southampton), Dr Ian HIGGINSON (Emergency Physician) (Plymouth), Luis LOBON (IEDLI Course Director) (Boston, USA), Robert LEACH (Head of Dept.) (BRUXELLES, Belgium), Riccardo LETO (Chief of ED) (Overpelt, Belgium), Roberta PETRINO (Head of department) (Italie, Italy)

SOUTH HALL 3AB
09:00

Saturday 12 October

Added to your list of favorites
Deleted from your list of favorites
PC05
09:00 - 17:00

Ultrasound Beginner & Advanced
Saturday October 12th: 09:00-17:00 & Sunday October 13th: 08:15-12:30

Animators: Laila ALAWI HUSSEIN (Specialist Emergency Medicine) (AbuDhabi, United Arab Emirates), Andrew FRIED (Portland, USA), Kavita GHANDI, Dr Kasia HAMPTON (Emergency Department Medical Director) (USA/Poland, USA), Beatrice HOFFMANN (Boston, Germany), Dr Nicolas LIM (Intensive Care Fellow) (Dublin, Ireland), David MACKENZIE (Director of Emergency Ultrasound) (Portland, USA), Pr Joseph OSTERWALDER (Head of Hospital) (St. Gallen, Switzerland), Arthur ROSENDAAL (Emergency Physician) (Rotterdam, The Netherlands), Tomas VILLEN (Attending Physician) (Madrid, Spain), Peter WEIMERSHEIMER, Dr Christopher YAP (Consultant) (Sheffield, United Kingdom)
Pre-Course Directors: James CONNOLLY (Consultant) (Newcastle-Upon-Tyne), Michael LAMBERT (Burr Ridge, USA), Dr Joseph WOOD (Ultrasound instructor) (Phoenix, Arizona, USA)
Speakers: Mohit ARORA (Consultant Emergency Medicine) (LEEDS), Zeki ATESLI (BRIGHTON), Eric CHIN (Residency Program Director) (San Antonio, USA), Peter CROFT (Serratus Anterior Plane Block) (North Yarmouth, USA), Rip GANGAHAR (Consultant) (OLDHAM), Hani HARIRI (Besançon, France), Najib NASRALLAH (PHYSICIAN) (SHEFAMER, Israel), Farooq PASHA (CONSULTANT EMERGENCY) (Riyadh, Saudi Arabia), Ruhina SAJID (Emergency Medicine Specialist) (Dubai, United Arab Emirates), Eftychia POLYZOGOPOULOU (ASSISTANT PROFESSOR OF EMERGENCY MEDICINE) (ATHENS, Greece)

CHAMBER HALL

Saturday 12 October

Added to your list of favorites
Deleted from your list of favorites
PC08
09:00 - 17:00

Young Investigators pre-course on Research
Saturday October 12th: 09:00-17:00

Pre-Course Director: Said LARIBI (PU-PH, chef de pôle) (Tours, France)
Speakers: Zerrin Defne DÜNDAR (ASSOCIATE PROFESSOR) (Konya, Turkey), Luis GARCIA-CASTRILLO (ED director) (ORUNA, Spain), Mehmet Akif KARAMERCAN (Chair of EuSEM Research Committee) (ANKARA, Turkey), Pr Martin MOECKEL (Head of Department, Professor) (Berlin, Germany), Pr Anna SLAGMAN (Professor for Health Services Research in Emergency Medicine) (Berlin, Germany)

CLUB C

Saturday 12 October

Added to your list of favorites
Deleted from your list of favorites
PC10
09:00 - 17:00

Non-Invasive Ventilation
Saturday October 12th: 09:00-17:00

Pre-Course Director: Roberto COSENTINI (Head of Emergency Medicine) (BERGAMO, Italy)
Speakers: Dr Rodolfo FERRARI (MD) (Bologna, Italy), Paolo GROFF (Director) (Perugia, Italy), Dr Abdo KHOURY (PRATICIEN HOSPITALIER) (Besançon, France), Roberta MARINO (Chief of Borgosesia Hospital ED) (Vercelli, Italy), Patrick PLAISANCE (Head of Department) (Paris, France)

CLUB E

Saturday 12 October

Added to your list of favorites
Deleted from your list of favorites
PC01
09:00 - 17:30

Simulation Master : Train the Trainers Precourse
Saturday October 12th: 09:00-17:30

Pre-Course Directors: Pier Luigi INGRASSIA (Novara, Italy), Anne-Laure PHILIPPON (Médecin) (Strasbourg, France)
Speakers: Guillem BOUILLEAU (Responsable Urgences - SHCD) (Chinon, France), Dr Abdo KHOURY (PRATICIEN HOSPITALIER) (Besançon, France), Felix LORANG (Consultant) (Jena, Germany), Mohammed MOUHAOUI (Professeur) (CASABLANCA, Morocco), Youri YORDANOV (Médecin) (Paris, France)

NORTH HALL

Saturday 12 October

Added to your list of favorites
Deleted from your list of favorites
PC04
09:00 - 18:00

Disaster Medicine
Saturday October 12th: 9:00 - 18:00 & Sunday October 13th: 8:30-13:00

Animators: Lien MESTDAGH (PHYSICIAN) (Jette, Belgium), Philippe NOYNAERT (nurse) (DENDERMONDE, Belgium), Frederic VANEESBECK (Technician), Sabien VLEESCHOUWERS (trainee) (Brussel, Belgium)
Speakers: Dr Mick MOLLOY (Consultant in Emergency Medicine) (WEXFORD, Ireland), Sofie PAUWELS (Consultant) (Brussels, Belgium), Saskia VAN KEMSEKE (MPharm) (Brussels, Belgium)

09:00 - 18:00 Mass Casualty Incident Response Plan: Riceland Simulation Exercise. Massimo AZZARETTO (Associate Researcher) (NOVARA, Italy), Luca RAGAZZONI (Scientific Coordinator) (Novara, Italy), Pr Francesco DELLA CORTE (Speaker) (Novara, Italy), Dr Jeffrey FRANC (Clinical Professor) (Edmonton, Canada), Dr Eric WEINSTEIN (Disaster Medicine Researcher) (Summerville SC, USA), Matteo PAGANINI (Research Fellow, Emergency Medicine Physician) (Padova, Italy), Evert VERHOEVEN (consultant) (Etterbeek, France)
SOUTH HALL 3C

Saturday 12 October

Added to your list of favorites
Deleted from your list of favorites
PC02
09:00 - 18:00

Non-vital Trauma
Saturday October 12th: 09:00-18:00 & Sunday October 13th: 08:00-11:00

TERRACE 2B